Czyszczenie i renowacja nagrobków – poznaj porady kamieniarza
Czyszczenie nagrobków
Choć nagrobki są wykonane z trwałych i odpornych materiałów, nie można pozostawić ich bez pielęgnacji. Najczęściej wystarczy jedynie dokładne wyczyszczenie płyty z różnych nalotów i zanieczyszczeń. Przygotowując się do sprzątania rodzinnych grobów, najlepiej jest zacząć od wyrzucenia zwiędłych kwiatów i zużytych zniczy. Warto też przyjrzeć się terenowi wokół pomnika i w razie potrzeby zebrać opadłe liście.
Następnie można przejść do czyszczenia płyty nagrobnej. W tym przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ należy dobrać odpowiedni preparat tak, aby nie zniszczyć kamiennej powierzchni. W przypadku nagrobków z granitu nie wolno używać środków natłuszczających, ponieważ powierzchnia straci swój naturalny blask. Przy pomnikach marmurowych powinno się unikać wybielaczy i środków zawierających kwasy, nawet wody z sokiem z cytryny. Z kolei pomniki z lastryka są bardziej odporne na zarysowania od płyt z granitu czy marmuru, dlatego do ich czyszczenia można użyć szczotki z twardym włosiem.
Kiedy zdecydować się na renowację nagrobka?
Podejmując decyzję o renowacji nagrobka, należy zwrócić uwagę na stopień zniszczeń i zużycia płyty nagrobnej. Duże znaczenie ma również sam projekt oraz rodzaj użytego materiału. – mówi Mariusz Wierzbicki, Kamieniarstwo Diamentum. – Niewielkie uszkodzenia wymagają niedużego nakładu pracy i najczęściej możliwa jest ich naprawa na cmentarzu. Z kolei w przypadku większych pęknięć spowodowanych np. przez wichurę konieczna może być całkowita wymiana grobowca.
Należy pamiętać, aby nie podejmować się naprawy nagrobka samodzielnie. W każdym przypadku najlepiej poradzić się fachowca. Kamieniarze po wstępnych oględzinach grobu będą mogli najlepiej ocenić, czy potrzebna jest szybka naprawa, kompleksowa renowacja nagrobka czy wymiana całego pomnika. Dzięki odpowiedniej wiedzy dopasują również niezbędne narzędzia tj. rodzaj kleju, jaki należy zastosować, aby naprawić uszkodzoną płytę.
Koszty naprawy nagrobka
Cena będzie się różnić w zależności od stopnia zniszczenia pomnika oraz rodzaju kamienia, z którego go wyprodukowano. Renowacja liter czy naprawa drobnych uszkodzeń wyniesie kilkadziesiąt złotych, z kolei koszt renowacji całego pomnika może wzrosnąć do ok. kilkuset złotych. Najtańsze w renowacji są grobowce wykonane z tańszych odmian granitu, jednak trzeba mieć na uwadze, że są one mniej trwałe, co może powodować częstszą konieczność napraw. W przypadku kamieni, które są sprowadzane zza granicy, należy spodziewać się wyższych kosztów, jednak większa wytrzymałość tych materiałów równa się rzadszej częstotliwości renowacji.