Jest projekt budżetu Wrocławia na 2020 rok! - Wroinfo.pl

Jest projekt budżetu Wrocławia na 2020 rok!

20 listopada, podczas sesji rady miejskiej Wrocławia odbędzie się pierwsze czytanie projektu budżetu miasta na rok 2021. Nowy budżet przewiduje podwyżkę dochodów o 50 milionów złotych, co w dobie pandemii koronawirusa wydaje się całkiem śmiałym założeniem.
pixabay.com

Nowy budżet zakłada dochody miasta na poziomie 5,4 mln złotych, a największą część stanowić mają wpływy z podatków, własności, oraz udziałów w PIT oraz CIT. Ten segment oceniany jest na około 3,5 mln złotych, czyli 65% całego dochodu.

Mimo pandemii udało nam się przygotować dobry projekt budżetu na przyszły rok. Nie chcemy zwalniać, dlatego utrzymujemy, choć czasem lekko okrojone, programy społeczne i plany rozwojowe naszego miasta. Z pewnością będzie to trudny czas, bo rosną wydatki, a wpływy z budżetu centralnego spadają. My jednak będziemy robić swoje, stąd kolejne inwestycje i kontynuacja rozpoczętych projektów

Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia

Więcej pieniędzy na inwestycje. W planach znaczące usprawnienia infrastrukturalne

Jedną z najbardziej znaczących zmian względem zeszłorocznego budżetu jest zwiększenie wydatków inwestycyjnych. Na przyszły rok podwyższono nakłady o ponad 300 mln złotych, a to oznacza że na inwestycje takie jak budowa Alei Wielkiej Wyspy, trasa tramwajowa na Popowice czy Trasa Autobusowo-Tramwajowa na Nowy Dwór miasto wyda ponad miliard złotych.

Jak na miejski budżet wpływa pandemia?

Niestety, skutki pandemii koronawirusa są dla miasta bardzo poważne, ponieważ koszty ponosi podwójnie. Utrzymanie bezpieczeństwa, oraz zapewnienie pomocy ekonomicznej nie jest tanie, a z drugiej strony to właśnie kryzys gospodarczy oznacza mniejsze wpływy dla miasta. Według miejskich szacunków, z powodu pandemii z budżetu ubędzie nawet 300 mln złotych. Z kolei łączna ilość wydatków na walkę z koronawirusem może sięgnąć nawet 100 mln złotych.