Ranking na najbardziej przyjazne środowisku miasta. Jakie miejsce zajął Wrocław? - Wroinfo.pl

Ranking na najbardziej przyjazne środowisku miasta. Jakie miejsce zajął Wrocław?

Fundacja Schumana opublikowała Ranking Europolis: Miasta na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu. Zbadano w nim, które miasta są najbardziej przyjazne dla środowiska. Jakie miejsce zajął Wrocław?
pexels.com

Lublin, Katowice oraz Łódź zajęły czołowe miejsca w najnowszej edycji, przygotowanego przez Fundację im. Roberta Schumana, raportu Europolis – miasta na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu. Celem badania było wskazanie polskich miast na prawach powiatu, które są najbardziej przyjazne dla klimatu i środowiska. Zestawiono ze sobą 66 samorządów. Ostatnie miejsce zajęło Świnoujście.

Pełny ranking zielonych miast:

europolis.schuman.pl

Ranking powstał na bazie wskaźnika złożonego z pięciu kategorii: indywidualny transport elektryczny, transport publiczny, działania na rzecz jakości powietrza, społeczność lokalna oraz zdrowie publiczne. Maksymalnie miasta mogły zdobyć 100 punktów.

Najbardziej zielone miasta

Wrocław znalazł się w pierwszej dziesiątce najbardziej zielonych miast. Otrzymał 51,78 pkt., co dało mu dziewiąte miejsce w rankingu. Na podium znalazł się Lublin (57,40 pkt), Katowice (55,60 pkt) oraz Łódź (54,21 pkt). Stolicę Dolnego Śląska wyprzedziły jeszcze: Siedlce, Bydgoszcz, Rzeszów, Warszawa oraz Białystok.

W kategorii indywidualnych transportów elektrycznych Wrocław zajął siódme miejsce. Znacząco wyróżnił się także przy klasyfikacji dotyczącej transportu publicznego, ponieważ uplasował się na podium, zaraz po Warszawie. Stolica wyprzedziła Wrocław o 17,6 pkt.

Stolica Dolnego Śląska wyróżniła się także rozwiniętą siecią buspasów (miejsce siódme) oraz dużą liczbą rowerów miejskich (miejsce trzecie). W kategorii działań na rzecz jakości powietrza Wrocław zajął ósme miejsce.

Zaangażowanie społeczne

Pod względem zdrowia publicznego stolica Dolnego Śląska uplasowała się dopiero na 24. miejscu. Z ochrony zdrowia zadowolonych było tylko 37 proc. mieszkańców. Jeśli chodzi o poziom zaangażowania Wrocławian w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska to nie jest on satysfakcjonujący. Miasto uplasowało się na 64. pozycji, a więc trzeciej od końca.

Zaangażowanie mieszkańców w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska to niezwykle istotna kwestia. Oprócz wzmożonych działań władz samorządowych, do właściwego wdrożenia rozwiązań green cities potrzebne są akcie społeczności lokalnych.