Kardynał Gulbinowicz bez pochówku w katedrze! Zakończyło się dochodzenie kanoniczne w sprawie hierarchy - Wroinfo.pl

Kardynał Gulbinowicz bez pochówku w katedrze! Zakończyło się dochodzenie kanoniczne w sprawie hierarchy

rmf24.pl

Zakończyło się dochodzenie kanoniczne w sprawie Kardynała Henryka Gulbinowicza. Hierarcha był podejrzany o dopuszczanie się czynów pedofilskich, oraz o tuszowanie podobnych praktyk wśród swoich podwładnych. W efekcie, kapłan został pozbawiony szeregu kompetencji oraz przywilejów kościelnych.

Zakaz korzystania z insygniów biskupich, zakaz uczestniczenia w jakiekolwiek celebracji czy spotkaniu publicznym, pozbawienie prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze, oraz wpłacenie właściwej sumy pieniędzy na konto Fundacji św. Józefa – organizacji powołanej do wspierania kościoła w działaniach na rzecz ofiar nadużyć seksualnych. To są konsekwencje wieloletnich działań Kardynała Gulbinowicza. W standardach kościelnych, to bardzo ciężka kara, natomiast nie przekłada się to na karę cywilną. Gulbinowicz nadal pozostaje pod jurysdykcją kościelną, a jego sprawa może być początkiem zaostrzenia kursu na walkę z pedofilią w kościele. Wyrok w sprawie Kardynała rzuca nowe światło na wszystkie jego działania, oraz podważa autorytet wypromowanych przez Gulbinowicza hierarchów. W końcu to właśnie Kardynał udzielił święceń biskupich Edwardowi Janiakowi – biskupowi seniorowi diecezji kaliskiej, w sprawie którego trwa postępowanie bardzo podobne do tego, które dotyczyło Gulbinowicza. Biskup został szerzej zapoznany opinii publicznej za sprawą dokumentu braci Sekielskich – Zabawa w Chowanego(2020). Edward Janiak jest jednym z “anty-bohaterów” wstrząsającego dokumentu. Wśród wielu hierarchów istnieje obecnie przekonanie o łańcuchu promowania księży o podobnych upodobaniach, a jednym z głównych sprawców miałby być właśnie Henryk Gulbinowicz.

Zły człowiek promuje następnego, tamci kolejnych. Watykan będzie zapewne dokonywać dalszych kroków w stosunku do innych hierarchów.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Czy Gulbinowicz straci tytuł honorowego obywatela Wrocławia? Zieloni nie ustępują

Sprawa Henryka Gulbinowicza bardzo mocno poruszyła lokalne środowiska. Wrocławskie koło Partii Zieloni wystosowało oficjalne pismo do Rady Miejskiej w sprawie uchylenia tytułu Honorowego obywatela Wrocławia. To ponowiona petycja, którą rok temu wystosował Dolnośląski Kongres Kobiet. Tym razem, poza podpisami współprzewodniczących koła – Julii Rokickiej oraz Roberta Suligowskiego, podpisała się również posłanka Zielonych, Małgorzata Tracz.

Dziś, gdy sam kościół po latach bezczynności uznał winę kardynała, ponawiamy tę petycję wraz z posłanką Małgorzatą Tracz. Niech Radnym ręka w tej sprawie nie zadrży. Poprzednia decyzja spowodowała dość cierpienia ofiarom pedofilii.

Partia Zieloni Wrocław

Henryk Gulbinowicz święcenia biskupie przyjął w roku 1970, a w 1985 roku został mianowany kardynałem. W latach 1976–2004 pełnił funkcję metropolity wrocławskiego.

>