Kontrowersje wokół Uniwersytetu Wrocławskiego. Chodzi o prenumeratę Gazety Polskiej - Wroinfo.pl

Kontrowersje wokół Uniwersytetu Wrocławskiego. Chodzi o prenumeratę Gazety Polskiej

Wrocławska uczelnia udostępnia dla swoich studentów prenumeraty premium Gazety Wyborczej oraz Gazety Polskiej. To właśnie ten drugi tytuł wywołał burzliwą dyskusje w social mediach.
Uniwersytet Wrocławski
fot. Erwinbauer, pixabay.com

Studenci otrzymają darmowy dostęp do tych gazet. Więcej tytułów już wkrótce

Jak na razie w ramach “prezentu świątecznego” studenci otrzymają dostęp do Gazety Wyborczej, oraz do Gazety Polskiej. Uczelnia zapowiedziała, że to nie koniec oferty, i wkrótce studenci otrzymają dostęp także do innych tytułów. Współpraca między uczelnią a mediami odbędzie się na zasadzie nieodpłatnego udostępnienia prenumerat.

Spór o Gazetę Polską

Gazeta Polska Codziennie to tytuł znany z prawicowych treści. To między innymi autorzy homofobicznych naklejek “Strefa wolna od LGBT”, czy też szeregu artykułów wspierających rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Współpraca gazety z Uniwersytetem nie spodobała się wielu internautom, którzy zarzucają uczelni wspieranie homofobii, ksenofobii, czy też promowanie rządowej “tuby propagandowej”.

Uniwersytet odpowiada na zarzuty

Ostra krytyka nie została przemilczana przez uczelnię. Uniwersytet opublikował wpis, w którym powołuje się na względy naukowe:

Nie możemy pozostać głusi na przeważającą liczbę krytycznych opinii, jakie wyraziliście na temat udostępnienia Gazety Polskiej Codziennie studentom. Wskazaliście, że w przeszłości zdarzało się temu dziennikowi godzić i negować wartości wyznawane na Uniwersytecie Wrocławskim – tolerancję, wolność poglądów czy prawa człowieka do samostanowienia. Przyjmujemy te argumenty.

Ze swej strony stoimy jednak na stanowisku, że nasi studenci mają prawo – choćby w celach badawczych – te treści poznać. Powinni mieć możliwość wyrobienia sobie na ich temat opinii. Dlatego umożliwiamy dostęp każdemu z chętnych, nawet jeśli treści stoją w sprzeczności z wartościami, które jako wspólnota wyznajemy.

Wśród obrońców prenumeraty, pojawia się również argument, że wiele artykułów z Gazety Polskiej jest wykorzystywana w pracach dyplomowych studentów UWr. Przy okazji dyskusji jaka rozwinęła się w komentarzach pod ogłoszeniem współpracy, Uniwersytet podkreśla, że nie płaci Gazecie Polskiej ani złotówki.