Miasto stu mostów. Ciekawostki o wrocławskich mostach
Wrocław znany jest nie tylko z imponującej architektury czy licznych atrakcji, ale również mostów, które stanowią sporą część infrastruktury w mieście. Mówi się nawet, że Wrocław jest miastem stu mostów. Czy rzeczywiście jest ich sto? Który z nich jest najstarszy, a który skrywa w w sobie tajemnicę? Przedstawiamy ciekawostki o wrocławskich mostach.
Zobacz też: Most Piaskowy przejdzie remont. Jakie prace czekają zabytek?
Miasto stu mostów
Wrocław to miasto, które słynie z niezliczonej ilości mostów. Budowle i konstrukcje umieszczone są nie tylko nad Odrą, ale również nad jej dopływami, których na terenie Wrocławia jest kilka. Nikt tak naprawdę nie wie, ile dokładnie we Wrocławiu jest mostów. Liczba ta z pewnością przekracza jednak 100, niektórzy zaś szacują, że może dochodzić nawet do 300. Przeliczenie wszystkich przepraw nad wodą jest trudne, ponieważ specjaliście spierają się zarówno w kwestii ich klasyfikacji, jak i sposobu postrzegania samych konstrukcji. Dotyczy to np. Mostów Warszawskich – niektórzy uważają, że powinny być liczone jako jeden most, inni natomiast uważają je za trzy odrębne konstrukcje.
Najstarszy most
Najstarszy wrocławski most to Most Piaskowy, łączący Wyspę Piaskową z Ostrowem Tumskim. Jego powstanie szacuje się na XII wiek. Kiedyś jednak konstrukcja mostu wyglądała inaczej – był wykonany z drewna. Żelazny most, który stoi do dziś wzniesiono natomiast w 1861 roku.
Most pełen tajemnic
O tym moście powstało chyba najwięcej legend i podań miejskich. Most Grunwaldzki okrył się złą sławą prawie od razu po tym, jak został wzniesiony. Pojawiła się bowiem pogłoska, że jego projektant zauważył kilka nieprawidłowości i błędów konstrukcyjnych, które mogłyby doprowadzić do katastrofy. Nikt jednak nie chciał go słuchać, więc mężczyzna miał powiesić sie na moście dzień przed jego otwarciem. Historia jest jednak nieprawdziwa, choć twórca mostu rzeczywiście nie dożył ukończenia budowy – śmierć spowodowana była jednak podeszłym wiekiem.
Zobacz też: Wrocławskie browary rzemieślnicze łączą siły. Będą wspólnie produkować piwo