Otworzono zabytkową ptaszarnię. Remont trwał ponad cztery lata - Wroinfo.pl

Otworzono zabytkową ptaszarnię. Remont trwał ponad cztery lata

Na uroczystym otwarciu pojawił się prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, prezes Zoo Wrocław Radosław Ratajszczak i wiceprezes Joanna Kasprzak.
fot. wroclaw.pl

W poniedziałek, 7 czerwca we wrocławskim zoo otworzono jeden z najstarszych, a zarazem najpiękniejszych budynków, który zaprojektował Carl Schmidt 9 czerwca 1889 roku. W latach 1921-1927, gdy zoo było zamknięte, działała tam ekskluzywna kawiarnia MOCCA. Po wojnie był pierwszym pawilonem otwartym dla zwiedzających. Ostatnie prace remontowe miały miejsce w latach 1967-1971 i od tego czasu budynek nie przeszedł żadnego generalnego remontu.

Po ponad czterech latach remontu zabytkowa ptaszarnia odzyskała swój dawny blask, a w jej wnętrzu zamontowano wiele nowoczesnych udogodnień oraz ciekawą oprawę edukacyjną, która powstała dzięki dofinansowaniu miasta.

Ptaszarnia jest już dostępna dla zwiedzających codziennie od 9.00. Jednak z uwagi na aklimatyzację nowych gatunków godziny otwarcia będą skrócone i stopniowo wydłużane. Do 13 czerwca pawilon będzie otwarty do godziny 12.00, następnie do 20 czerwca do 15.00, a od 28 czerwca do 18.00 w dni powszednie oraz do 19.00 w weekendy.

Zagrożone gatunki na wyciągnięcie ręki

Ara szafirowa, papużka ostrosterna, szpak balijski, amazonka pąsowa czy sójkowiec białoczuby to jedne z najbardziej zagrożonych gatunków ptaków na świecie. Zwierzęta zamieszkały w w wyremontowanym pawilonie ptaszarni we wrocławskim zoo.

Dotychczas w ptaszarni zamieszkiwało ponad 60 gatunków ptaków, w 38 wolierach zewnętrznych i wewnętrznych. Po remoncie wybudowano cztery wielogatunkowe woliery oraz sześć jednogatunkowych, „prywatnych apartamentów”, które można ze sobą łączyć.

Z dumą mówię o tym, że nasze zoo to nie tylko jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce, ale jest również w czołówce światowej. Mamy przecież grubo ponad 10 tysięcy zwierząt z ponad 1100 gatunków. Zoo jest jednym z symboli miasta i magnesem ściągającym do Wrocławia turystów – w ostatni długi weekend ogród odwiedziło ok. 80 tys. osób. Tak spektakularny efekt nie byłby możliwy bez inwestycji, a tych w ostatnich 14 latach było ponad dwieście.

mówił prezydent Jacek Sutryk

Zabytkowy budynek z nowoczesnymi rozwiązaniami

Remont 132-letniego budynku, o powierzchni 1,1 tys. mkw, trwał ponad 4 lata i kosztował 6,8 mln zł z czego 2,6 mln zł zoo pozyskało z funduszy RPO WD, a 170 tys. zł z WFOŚiGW we Wrocławiu. Środki unijne wykorzystano na poprawę efektywności energetycznej oraz oprawę edukacyjną.

Budynek przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jest w pełni zautomatyzowany, czyli temperatura, wilgotność czy oświetlenie jest w pełni dostosowane do potrzeb ptasich mieszkańców. Na dachu pawilonu zamontowano panele słoneczne, a na byłej kotłowni powstał zielony dach. Zadbano także o odpowiednie warunki hodowlane – zainstalowano deszczownice, które raz dziennie imitują opady w lasach deszczowych.

>