Zaszczepiłeś się? Sprawdź, jak otrzymać dowód szczepienia - Wroinfo.pl

Zaszczepiłeś się? Sprawdź, jak otrzymać dowód szczepienia

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Zanim jednak przekroczymy granicę, będziemy musieli okazać dowód szczepienia. Sprawdź, jak je uzyskać.
fot. pixabay.com

Już niedługo rozpocznie się sezon urlopowy, a to oznacza, że przed wyjazdem należy zaopatrzeć się w dowód szczepienia. Przed wybraniem miejsca docelowego warto sprawdzić, jakiej dokumentacji wymaga dany kraj.

Potwierdzenie szczepienia przeciw COVID-19

Cały czas trwają pracę nad wspólnym, unijnym certyfikatem szczepień. Kraje UE chcą, aby program został wprowadzony w życie od połowy czerwca, a dokładnie od 21 czerwca. Dopóki jednak nie wprowadzono unijnego certyfikatu szczepień, obowiązuje informacja o przyjętych dwóch dawkach, którą można pobrać w kilku miejscach:

  • Informację o przyjętych dawkach szczepionki możemy znaleźć i pobrać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) na stronie pacjent.gov.pl.
  • Po przyjęciu drugiej dawki, będziemy mogli pobrać stamtąd kod QR, pozwalający szybko potwierdzić odbyte szczepienie.
  • Jego pobranie umożliwia także aplikacja mObywatel. Osoby, które nie korzystają z IKP, mogą poprosić o wydruk zaświadczenia oraz kodu QR w punkcie szczepień.

Informacja o przyjęciu dwóch dawek szczepionki zawiera datę, nazwę szczepionki oraz informację o podanej dawce. Generowana jest w języku polskim i angielskim. Potwierdzenie odbycia pełnego szczepienia, zwalnia nas z 7-dniowej kwarantanny.

Jednak każdy kraj rządzi się swoimi prawami, dlatego przed wylotem należy sprawdzić wymagania antycovidowe w danym kraju, o których informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Od soboty, 15 maja, Polska, Austria, Niemcy i Węgry uznają wzajemnie swoje zaświadczenia o szczepieniu. Ułatwia to podróżowanie między krajami do czasu wprowadzenia przez UE paszportów covidowych.

>