Czy dojdzie do połączenia dwóch placówek medycznych? Radni zadecydują już w czwartek - Wroinfo.pl

Czy dojdzie do połączenia dwóch placówek medycznych? Radni zadecydują już w czwartek

Wrocławski Specjalistyczny Zakład Profilaktyczno-Lecznicy Provita może już niedługo zostać połączony z inną wrocławską placówką. Powodem jest pogarszająca się sytuacja finansowa zakładu.
lista szpitali węzłowych Wrocław
fot. pixabay.com

Konsolidacja metodą na uratowanie placówek

Provita znajduje się we Wrocławiu od ponad 40 lat. Zakład prowadzi kompleksowe usługi medyczne. Niestety, w ostatnim czasie spółka bardzo mocno podupadła na kondycji finansowej – od 2017 roku zakład notuje straty. W 2020 roku kwota miała sięgnąć nawet 3 milionów złotych. Problemem spółki jest niska refundacja z NFZ na prowadzone przez zakład usługi.

Miasto rozważa różne scenariusze ratowania placówki. Jak na razie, najbardziej prawdopodobna wydaje się konsolidacja Provity z Wrocławskim Centrum Zdrowia Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej. Jest to miejska spółka specjalizująca się w ochronie zdrowia, która od czasów restrukturyzacji przynosi zyski, dzięki czemu placówka może się stale rozwijać.

Dzięki włączeniu Provity do WCZ SP ZOZ, potencjał finansowy drugiej ze spółek będzie mógł posłużyć do naprawienia finansów pierwszej, a to przełoży się na jakość świadczonych usług.

Chcemy, żeby usługi zdrowotne były świadczone na jeszcze wyższym poziomie, a pieniądze publiczne były wydawane najbardziej efektywnie. Dlatego będziemy głosować za konsolidacją obu podmiotów, aby uzyskać synergię w ich działaniach. Dobra sytuacja finansowa Wrocławskiego Centrum Zdrowia SPZOZ pozwoli zadbać o jeszcze lepszą jakość świadczeń udzielanych przy ul. Bierutowskiej przez spółkę Provita, z zachowaniem personelu i użyciem sprzętu znajdującego się w placówce

Agnieszka Rybczak, Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa

Teraz o losie placówek zdecydują wrocławski radni. Uchwała w sprawie konsolidacji tych dwóch spółek zostanie poddana pod głosowanie już w ten czwartek.

>