Plac Orląt Lwowskich nareszcie gotowy. Otwarcie w sobotę 12 grudnia - Wroinfo.pl

Plac Orląt Lwowskich nareszcie gotowy. Otwarcie w sobotę 12 grudnia

Od soboty 12 grudnia kierowcy, piesi i pasażerowie będą mogli korzystać z docelowej organizacji ruchu na placu Orląt Lwowskich.
Plac Orląt Lwowskich we Wrocławiu
Plac Orląt Lwowskich (fot. facebook.com/wroclawskieinwestycje)

Przywrócą pełną funkcjonalność

W tym rejonie zostanie przywrócona pełna funkcjonalność wraz z sygnalizacją świetlną. ​

Plac został wzbogacony o torowisko tramwajowe, po którym mogą jeździć autobusy (Trasa Autobusowo-Tramwajowa na Nowy Dwór – na wlocie od ul. Robotniczej, na nowym torowisku pojawił się już buspas w obu kierunkach), jednak dla kierowców zmiany wdrażane w sobotę będą kosmetyczne.

informuje magistrat.


Poza kierunkiem od pl. Orląt Lwowskich w ul. Podwale, który został przeznaczony dla komunikacji zbiorowej, pozostałe wloty utrzymały dotychczasowe relacje dla kierowców – informują urzędnicy. 

Przebudowa Placu Orląt Lwowskich to element budowy TAT

Przebudowa placu​ i sieci podziemnych to element budowy TAT (Trasy Autobusowo-Tramwajowej). Uruchomienie samej trasy dla tramwajów i autobusów w kierunku ulicy Śrubowej jest planowane w 2021 roku. Koszt inwestycji wyniósł 65 milionów złotych. ​

Najistotniejsza zmiana została wdrożona już w sierpniu. Było to wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. pl. Orląt Lwowskich w kierunku ul. Braniborskiej (poza obrębem placu), które sprawiło, że ruch w stronę ul. Robotniczej jest częściowo dookólny (pojazdy jadące w stronę pl. Orląt Lwowskich od ul. Nabycińskiej czy Braniborskiej, zamiast jechać ul. pl. Orląt Lwowskich, są kierowane na dalszy odcinek ul. Nabycińskiej w stronę ul. Robotniczej i dopiero z ul. Robotniczej mogą wjechać na plac)

wyjaśniają urzędnicy.

Jak informują przedstawiciele Wrocławskich Inwestycji, które odpowiadały za przebudowę placu w jego obrębie wyznaczono drogi i przejazdy dla rowerów. Nie zapomniano także o pieszych, którzy zyskali wygodne przejścia i chodniki. 

Zmiany w komunikacji

Otwarcie pl. Orląt Lwowskich wiąże się ze zmianami w organizacji komunikacji miejskiej, o których informuje magistrat. 

Od 12 grudnia 2020 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany tras linii autobusowych: 106, 107, 109, 127, 148, 149, 206, 249 i 609.

Autobusy linii 106, 148, 149 i kursy nocne linii 206 i 249 powrócą na swoje trasy w obrębie placu Orląt Lwowskich. Autobusy tych linii jadące w kierunku Nowego Dworu będą zatrzymywały się na nowych przystankach autobusowo-tramwajowych na ulicy Podwale przed skrzyżowaniem z ulicą Piłsudskiego oraz na wysokości Dworca Świebodzkiego przed skrzyżowaniem z ulicą Nabycińską.

Autobusy linii 127 powrócą na swoją stałą trasę przejazdu w obu kierunkach przez ulicę Tęczową, a kursy linii 107, 109 i 609 jadące z placu Solidarności w kierunku Nowego Dworu będą realizowane przez plac Jana Pawła II, ulicę Podwale, plac Orląt Lwowskich i ulicę Robotniczą – w kierunku przeciwnym trasa linii 107, 109 i 609 pozostanie bez zmian.

We Wrocławiu trwa także druga wielka inwestycja w transport publiczny, którą jest budowa linii tramwajowej na Popowice. Więcej o tej inwestycji piszemy tutaj.