Kamienica z XX wieku na Nadodrzu przejdzie remont - Wroinfo.pl

Kamienica z XX wieku na Nadodrzu przejdzie remont

Kamienica nr 8 na ulicy Biskupa Tomasza na Nadodrzu znajduje się pomiędzy dwoma nowymi budynkami. Budynek liczący ponad 100 lat przejdzie kompleksowy remont.
fot. ZZK

To już kolejna kamienica na Nadodrzu, która zostanie wyremontowana, a to za sprawą dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Kamienica odzyska swój dawny kolor oraz poniemieckie napisy. Budynek zostanie także podłączony do sieci ciepłowniczej.

Kapitalny remont

Kamienica liczy ponad 100 lat i mniej więcej przez tyle nic się z nią nie działo. W końcu, po latach niszczenia, doczekała się kapitalnego remontu.

Zarząd Zasobu Komunalnego rozstrzygnął przetarg na rewitalizację budynku. Prace jakie zostaną wykonane, odbędą się w środku, jak i na zewnątrz. Kapitalny remont przejdzie też dach ze strychem, oraz klatka schodowa, z której znikną toalety. Ponadto w piwnicy zamontowany zostanie węzeł cieplny.

To jeden z kilkudziesięciu budynków w naszym zasobie, które w tym roku planujemy podłączyć do sieci ciepłowniczej. Po zakończonym remoncie w mieszkaniach pojawią się grzejniki, instalacja z ciepłą wodą oraz nowe toalety. Te dotychczasowe znikną z klatek schodowych.

Zapowiada Anita Białowąs, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Elewacją i holem zajmie się sztukator. Remont będzie się opierał na wynikach badań konserwatorskich. Część detali zostanie odtworzona na miejscu, inne zostaną zdemontowane i oddane pod opiekę profesjonalnemu sztukatorowi.

 Dominującym kolorem elewacji będzie kolor oczyszczonej cegły. Odtworzony zostanie też zabytkowy napis „Mobel-Fabrik” A. Scholz.

dodaje Białowąs

Koszt prac remontowych wyniesie 2,5 mln złotych, a część z nich zostanie pokryta z funduszu Unii Europejskiej. Realizacja prac zajmie 10 miesięcy.