Czerwone opaski na Pomniku Anonimowego Przechodnia. Co to za inicjatywa? - Wroinfo.pl

Czerwone opaski na Pomniku Anonimowego Przechodnia. Co to za inicjatywa?

Na Pomniku Anonimowego Przechodnia przy ul. Piłsudskiego pojawiły się czerwone przepaski. Czego dotyczy inicjatywa Okresowej Koalicji?
fot. Natalia Góraleczko/ red. Nowe Medium

26 maja organizacje zrzeszone w ramach Okresowej Koalicji rozpoczynają akcję społeczną “Otwórz oczy”. Inicjatywa polega na zawiązaniu czerwonej opaski na pomnikach w Polsce, a dokładniej na oczach postaci. Wstążki mają zwrócić uwagę mieszkańców na problem ubóstwa menstruacyjnego i odarcie okresu z tabu.

We Wrocławiu takie opaski zawisnęły na Pomniku Anonimowego Przechodnia przy ul. Piłsudskiego. “Otwórz oczy” nie przypadkowo rozpoczęła się w Dzień Matki – przecież “bez menstruacji nie byłoby życia”. Zakończenie inicjatywy zaplanowano na 28 maja w Międzynarodowy Dzień Higieny Menstruacyjnej.

Problem ubóstwa menstruacyjnego w Polsce

Kulczyk Foundation w 2020 r. przeprowadził badanie dotyczące tematu menstruacji. Z raportu wynika, że 42 proc. kobiet nie rozmawia o miesiączce w domu. 23 proc. badanych deklaruje, że jest to krępujący temat, a co piąta Polka ma problem z zakupem środków higienicznych.

Organizacje na całym świecie walczą z ubóstwem menstruacyjnym, które polega na ograniczonym dostępie do środków higienicznych podczas miesiączki z powodów ekonomicznych. To właśnie z myślą o osobach menstruujących zrzeszone instytucje w Okresowej Koalicji walczą o równy dostęp do środków higienicznych.

Coś się zbliża… 28 maja to międzynarodowy Dzień Higieny Menstruacyjnej. My, jako Okresowa Koalicja, traktujemy tę…

Posted by Okresowa Koalicja on Tuesday, May 25, 2021

Do akcji włączył się ostatnio polsku dyskont. Więcej na portalu NoweMedium.pl:

>