We Wrocławskim ZOO przyszedł na świat myszojeleń - Wroinfo.pl

We Wrocławskim ZOO przyszedł na świat myszojeleń

Cud narodzin! Wrocławskie ZOO opublikowało wideo na którym widzimy narodziny kanczyla filipińskiego, jednego z gatunków myszojeleni. Wrocławski ogród dokonał rzeczy przełomowej, ponieważ nikomu wcześniej nie udało się nagrać narodzin tego rzadkiego gatunku.

Kanczyle to gatunek uznany w przeszłości za wymarły. Sytuacja zmieniła się w 2018 r., kiedy w Wietnamie szczęśliwie znaleziono żywego osobnika z tego gatunku. Od tego czasu trwają pracę nad odtworzeniem populacji tych ssaków, w co zaangażowane jest również ZOO we Wrocławiu. Płeć małego kanczyla poznamy w ciągu najbliższych tygodni.

Kanczyle, kiedy poczują się dobrze, dość łatwo się mnożą i dość szybko dojrzewają płciowo. Niestety są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne, jak bakterie, grzyby czy pogodę, z którymi mamy do czynienia w Europie. Musimy bardzo o nie dbać i utrzymywać w określonych warunkach. Dlatego samice z Chester i Rotterdamu będą musiały poczekać, aż urodzi się u nas samiec i dorośnie. Wtedy pojedzie do jednej z tych grup. Wcześniej nie możemy ryzykować transportu samca czy samic w celach prokreacyjnych, bo to zbyt cenne zwierzęta. Mamy więc ogromną nadzieję, że nowo urodzony maluch okaże się właśnie samcem

Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego Zoo

Kanczyle pieszczotliwie są nazywane “myszojeleniami”. Gatunek stał się bardzo popularny w Polsce za sprawą viralowej piosenki opublikowanej w serwisie YouTube.