Nowy mural na Nadodrzu, który pochłania smog - Wroinfo.pl

Nowy mural na Nadodrzu, który pochłania smog

Na Nadodrzu znajdziesz na każdym kroku gigantyczne, kolorowe malunki. Murale nie tylko cieszą nasze oczy, ale teraz także pomogą zwalczyć smog.
Facebook/ Nowe Nadodrze

Dzięki muralom sztuka weszła na kolejny poziom. Już nie musisz iść do muzeum czy galerii sztuki, aby podziwiać prace artystów. We Wrocławiu pojawia się coraz więcej prac malarzy ulicznych. Tym razem artyści połączyli przyjemne z pożytecznym, bo nowy mural jest zupełnie ekologiczny, a jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza ze smogu.

Gigantyczny, ekologiczny malunek

Mural powstaje na ścianie Liceum Ogólnokształcącego nr III przy ulicy Składowej. Malunek zajmuje około 100 m kw. i przedstawia Adama Mickiewicza, czyli patrona szkoły.

Pomysł powstał już kilka lat temu, a narodził się w trakcie rozmowy z absolwentami szkoły. Początkowo wydawał się mało realny, ale jednak udało się. Pomógł w tym jubileusz, który w tym roku obchodzi liceum. Właśnie 75-lecie stało się pretekstem do powstania muralu. Samorząd Uczniowski LO III zorganizował konkurs, w którego motywem przewodnim było przedstawienie historii szkoły na tle miasta Wrocławia.

Tym samym na muralu widzimy budowle, które są charakterystyczne dla Wrocławia, a także dwa budynki, w których niegdyś znajdowała się Trójka. To projekt absolwenta klasy architektonicznej Macieja Konopki.

Projekt zawiera wiele symboli takich jak wrocławskie mosty, które w swoim założeniu łączą dwa brzegi, a w odniesieniu do szkoły mają łączyć pokolenia. Lata wplecione w nurt rzeki mają pokazać historię szkoły na tle upływającego czasu. Postać Adama Mickiewicza – patrona szkoły – z palcami ułożonymi w napis „LO III” oraz dwa budynki szkolne, w których na przestrzeni ostatnich lat mieściła się wrocławska Trójka.

Możemy przeczytać na stronie LOIII

Ścienny obraz będzie wykonany farbami pochłaniającymi smog. Jak zapewnia producent, 1 metr kwadratowy ściany pomalowanej farbą pochłania taką samą ilość smogu co jedno drzewo. Jest to bardzo ważne w dzisiejszych czasach, a zwłaszcza w tym rejonie Wrocławia, w którym znajduje się jeszcze dużo starych, kaflowych pieców.

Kolejny mural na Nadodrzu. III LO przy ul. Składowej postanowiło namalować patrona swojej szkoły, Adama Mickiewicza z…

Posted by Nowe Nadodrze on Sunday, March 28, 2021