Pedofil z Polski został złapany na filipińskiej wyspie - Wroinfo.pl

Pedofil z Polski został złapany na filipińskiej wyspie

Dariusz Z. od trzech lat znajdował się na liście poszukiwanych najgroźniejszych przestępców w Europie. Mężczyzna, który znęcał się i molestował nieletnich podopiecznych wrocławskiego domu dziecka, został zatrzymany przez filipińską policję.
Policja.pl

Dariusz Z. był na liście najgroźniejszych przestępców w Europie. W Polsce prowadził z żoną rodzinny dom dziecka. Jak ustalił sąd, w latach 2004-2008 r. mężczyzna znęcał się oraz wykorzystywał seksualnie małoletnich podopiecznych.

Po tym jak sprawa ujrzała światło dzienne, mężczyzna zniknął. W 2018 r. wrocławski sąd wystawił za nim list gończy. Jednakże mężczyzny nie udało się znaleźć ani w Polsce, ani na obszarze innego kraju UE.

Międzynarodowa współpraca

Poszukiwania w kraju nie dały rezultatów. Istniało duże prawdopodobieństwo, że Dariusz Z. schronił się poza granicami. Dlatego policja nawiązała unijną współpracę z siecią poszukiwawczą ENFAST. Organizacja zajmuje się lokalizowaniem i zatrzymywaniem najbardziej nebezpiecznych przestępców poszukiwanych Europejskimi Nakazami Aresztowania.

Wizerunek Polaka widniał również na stronie internetowej Europe’s Most Wanted Fugitives List, która zawiera listę poszukiwanych najgroźniejszych przestępców z Europy. 

Dzięki tej współpracy udało się zatrzymać mężczyznę na wyspie Siquijor. Po otrzymaniu wyniku testu na Covid-19 Dariusz Z. ma zostać przetransportowany do stolicy Filipin, a później deportowany do Polski.