Budżet Wrocławia przyjęty! - Wroinfo.pl

Budżet Wrocławia przyjęty!

Rada Miejska Wrocławia podczas dzisiejszej sesji zdecydowała o poparciu budżetu miasta na rok 2021. Nie doszło do zapowiadanego rozłamu w koalicji.
Wrocław budżet
fot. wroclaw.pl

Silny mandat nowego budżetu

Nowy budżet miasta poparło 28 z 37 radnych. Oznacza to, że uchwała została poparta przez wszystkie kluby radnych, oraz przez 3 radnych z Prawa i Sprawiedliwości.

To bez precedensu, mamy budżet poparty przez wszystkie środowiska w Radzie

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Nowy budżet zakłada wzrost inwestycji oraz zwiększenie wydatków inwestycyjnych m.in. na budowę Alei Wielkiej Wyspy, trasy tramwajowej na Popowice czy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór. Na wszystkie te zadania miasto wyda ponad miliard złotych. Przyszłoroczne nakłady na inwestycje zostały zwiększone o 300 milionów złotych.

Podkreślę jeszcze raz, to dobry budżet dla Wrocławia. Nie jest to budżet marzeń […], ale we Wrocławiu jesteśmy odpowiedzialni, myślimy o przyszłości Wrocławia

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Niestety, Wrocław nie zdołał uchronić się od wpływu pandemii na nowy budżet. Łączna ilość wydatków na walkę z koronawirusem może sięgnąć nawet 100 mln złotych. Według miejskich szacunków, z powodu pandemii z budżetu ubędzie około 300 mln złotych.

Konflikt zażegnany

Uchwalenie nowego budżetu było powodem sporów przez ostatnie kilka dni. Jacek Sutryk wszedł w konflikt z klubem radnych Nowoczesnej, ponieważ wykluczył włączenie ich poprawek do budżetu. Radni grozili wycofaniem poparcia wobec uchwały budżetowej, a na ewentualny rozłam w koalicji zacierali ręce politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Ostatecznie, konflikt został zażegnany, a radni Nowoczesnej w komplecie poparli budżet wraz z pozostałymi klubami.