Różowa skrzyneczka pojawiła się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego - Wroinfo.pl

Różowa skrzyneczka pojawiła się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego

To już druga "Różowa Skrzyneczka", którą zawieszono na wydziale Uniwersytetu Wrocławskiego, a w planach są już kolejne.
fot. Facebook/ Wydział Filologiczny UWr

Różowa Skrzyneczka to ogólnopolska akcja. Mapa Polski zapełnia się różowymi kropeczkami, których jest już 700. To właśnie we Wrocławiu pojawiła się pierwsza Różowa Skrzyneczka. Celem akcji jest walka z ubóstwem menstruacyjnym oraz pomoc osobom dotkniętych tym problemem.

W środku znajdziesz wszystkie potrzebne środki higieniczne: podpaski, tampony czy kubeczki menstruacyjne. Akcja działa w myśl zasady: “weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar”.

Różowa Skrzyneczka na Wydziale Filologicznym UWr

Uniwersytet Wrocławski poinformował o kolejnym już wydziale, na którym zawieszono skrzyneczkę z potrzebnymi produktami menstruacyjnymi. Pierwsza pojawiła się jesienią 2020 roku na Wydziale Nauk Społecznych, a jej inicjatorami byli dr Olga Nowaczyk, Pełnomocniczka Dziekana ds. Równego Traktowania, i prof. Katarzyna Kajdanek z Instytutu Socjologii, zaś Różowe Skrzyneczki (współ)montował Dziekan Robert Alberski.

Natomiast inicjatorem Różowej Skrzyneczki był dr Tomasz Wysłobocki, wicedyrektor Instytutu Filologii Romańskiej. Kolejny krok podjęły władze wydziału i skrzyneczka zawisła w budynku przy pl. Nankiera 15b (instytuty Filologii Polskiej i Filologii Germańskiej).

W uroczystej inauguracji akcji uczestniczyli: Dziekan Wydziału Filologicznego, prof. Arkadiusz Lewicki, panie prodziekan – prof. Monika Zaśko-Zielińska i prof. Justyna Ziarkowska, prodziekan prof. Stefan Kiedroń, wicedyrektor Instytutu Filologii Polskiej dr Marta Śleziak, a także przedstawicielki „Inicjatywy Różowa Skrzyneczka” Bożena Powaga i Adrianna Klimaszewska.

To nie koniec Różowych Skrzyneczek na Wrocławskim Uniwersytecie. Już kolejne czekają na zamontowanie w budynkach wszystkich instytutów i katedr Wydziału, a także ‘zaprzyjaźnionego filologicznie’ Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych UWr.

fot. Facebook/ Wydział Filologiczny UWr
>