We Wrocławiu założono Instytut Praw Migrantów - Wroinfo.pl

We Wrocławiu założono Instytut Praw Migrantów

Fundacja Ukraina wraz z Konsulatem Honorowym Ukrainy we Wrocławiu założyła Instytut Praw Migrantów. Placówka znajduje się przy ul. Ruskiej 46A/201 we Wrocławiu.
pixabay.com

We Wrocławiu mieszka ponad 100 tys. migrantów. Stanowią oni nieodłączną część społeczeństwa. Aby pomóc im w sprawach związanych m.in. z legalizacją pobytu, pracy czy adaptacji w nowym środowisku, założono Instytut Praw Migrantów.

Instytut Praw Migrantów

Niezależna instytucja znajdująca się w stolicy Dolnego Śląska ma kompleksowo zająć się potrzebami migrantów. Kierownik Instytutu wskazuje, że głównym celem jest zwrócenie uwagi państwa polskiego na migrantów, jako grupę społeczną posiadającą własne prawa i interesy.

Naszym największym celem jest uznanie obcokrajowców za jedną z grup społecznych mieszkających w Polsce. Dążymy do jak największej aktywizacji tej grupy mieszkańców poprzez edukację i pomoc w tworzeniu własnych inicjatyw społecznych. Z drugiej strony chcemy zwrócić uwagę, że akty prawne często nie uwzględniają cudzoziemców i ich potrzeb. Instytut Praw Migrantów chce, aby państwo postrzegało cudzoziemców jako jedną z grup społecznych posiadających własne prawa i interesy – podkreśla kierownik Bartłomiej Potocki

Gdzie szukać wsparcia?

Instytut powstał na podstawie działającego od 3 lat Punktu Informacyjnego mieszczącego się przy ul. Ruskiej 46A/201.

Oprócz bezpłatnych informacji dotyczących legalizacji pobytu, zatrudnienia, rejestracji, wynajmu i zakupu mieszkań, edukacji, małżeństwa, praw obywatelskich, podatków, własnej działalności gospodarczej, pomocy będzie udzielał także psycholog. Doradzi on w jaki sposób rozwiązywać co dzienne trudności, jak zaadaptować się w Polsce.

W Instytucie Praw Migrantów zostanie zatrudniony także prawnik, który udzieli porad z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego, administracyjnego, prawa pracy. Nie zabraknie również doradcy zawodowego, który podpowie jak przygotować CV i inne dokumenty aplikacyjne.

5 celów Instytutu na 100 dni działalności

  1. Przyspieszenie rozpatrywania spraw o zezwolenie na pobyt cudzoziemców w Polsce
  2. Stworzenie polsko-ukraińsko-angielskiego słownika terminów prawnych
  3. Tłumaczenie przepisów polskich aktów prawnych dotyczących praw i obowiązków pracowników i pracodawców
  4. Zbiór wiedzy o prawach i wolnościach każdego migranta
  5. Skierowanie petycji do wszystkich wojewódzkich kuratorów oświaty w Polsce, a także do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w zakresie nierozpoczynania przez dzieci nauki bezpośrednio po przeprowadzce do Polski