Dawna biblioteka uniwersytecka przejdzie renowację - Wroinfo.pl

Dawna biblioteka uniwersytecka przejdzie renowację

Władze Uniwersytetu Wrocławskiego zrezygnowały ze sprzedaży zabytkowego gmachu po dawnej bibliotece uniwersyteckiej przy ul. Szajnochy 7/9. Budynek przejdzie kosztowny remont.
fot. polska-org.pl

Po wielu nieudanych próbach sprzedaży neogotyckiego budynku, postanowiono o ściągnięciu ogłoszenia. Władze Uniwersytetu Wrocławskiego podjęły decyzję o wyremontowaniu dawnego gmachu biblioteki uniwersyteckiej. Do zabytkowego budynku ma zostać przeniesione archiwum uczelni.

Biblioteka przez dekady znajdowała się w dwóch budynkach: przy ulicy Szajnochy oraz w XVIII-wiecznym pałacu rodu Wallenberg-Pachalych. Wraz z przenosinami zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego na ulicę Joliot-Curie, oba te budynki wystawiono na sprzedaż.

Pałac udało się sprzedać za 15 mln złotych. Jednak neogotycki gmach nie znalazł nowego właściciela. Problemem okazało się ograniczenie możliwości ingerencji we wnętrze budynku. Obiekt znajduje się pod opieką Miejskiego Konserwatora Zabytków, który nie pozwoliłby na wylanie betonowych stropów.

W neogotyckim budynku powstanie archiwum

Do gmachu zostanie przeniesione Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego, które dzisiaj znajduje się przy ul. Szewskiej. To szansa na zachowanie i wykorzystanie oryginalnych magazynów.

Remont będzie bardzo wymagający, ponieważ w budynku trzeba m.in. wybudować nowe toalety, wymienić instalacje elektryczne, zamontować nowoczesną wentylację i klimatyzację wraz z pompą ciepła.

Renowację przejdzie także elewacja. W planach jest również wymiana posadzek, schodów i kamiennych elementów wystroju. W budynku także zamontowana zostanie winda. Praktycznie cały budynek przejdzie kapitalny remont.

Władze Uniwersytetu Wrocławskiego wygospodarowały miejsca spełniające funkcje dawnej biblioteki. W tzw. czytelni czasopism bieżących powstanie kameralna sala konferencyjno-ekspozycyjna na 40 miejsc. W budynku powstaną: czytelnia z 20 miejscami, gabinety dyrekcji, pokoje pracownicze oraz magazyn. Kolejne kondygnacje zajmą magazyny.

Całkowity koszt remontu oszacowano na 51,5 mln złotych.