To już pięć lat Przylądka Nadziei we Wrocławiu! - Wroinfo.pl

To już pięć lat Przylądka Nadziei we Wrocławiu!

Wyjątkowe miejsce na mapie Wrocławia. Wyjątkowe, ponieważ specjalistyczna pomoc onkologiczna udzielana jest tutaj najmłodszym. To jedna z najnowocześniejszych placówek onkologicznych. Mowa oczywiście o Przylądku Nadziei w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, który w tym roku obchodzi swoje piąte urodziny.
Przylądek Nadziei, fot. licencja Creative Commons

Nowa siedziba kliniki mieszcząca się przy ul. Borowskiej 213 to efekt wielu lat starań jej kierownictwa. Wcześniej Katedra Kliniki Onkologii Dziecięcej i Hematologii Dziecięcej miała swoją siedzibę przy ul. Bujwida 44. Rozpoczęcie starań o powstanie nowego obiektu w którym pomoc onkologiczna zostanie udzielona najmłodszych to inicjatywa Fundacji “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, która zapoczątkowała zbiórkę pieniędzy. Sama budowa obiektu rozpoczęła się w czerwcu 2013 roku.

Dawna siedziba Kliniki przy ul. Bujwida 44, fot. Przylądek Nadziei

Łączny koszt nowej siedziby to ponad 100 mln złotych, z czego 85 mln złotych zostało pozyskanych ze środków Unii Europejskiej przez Uniwersytet Medyczny, 15 mln złotych na inwestycję przeznaczyło Ministerstwo Zdrowia, a kolejne 10 mln złotych to efekt zbiórki środków przez Fundację “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

Pod bezpośrednią opieką Kliniki jest blisko 2 tysiące dzieci, a wyleczalność nowotworów to prawie 85 procent. Na terenie placówki znajduje się 85 łóżek, a Klinika złożona jest z dziewięciu jednostek. O zdrowie pacjentów troszczy się na co dzień zespół złożony z blisko dwustu lekarzy, pielęgniarek, pracowników laboratorium, nauczycieli, psychologów, pracowników Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz Fundacji “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Obecnie Przylądek Nadziei jest jedyną specjalistyczną placówką na terenie województwa dolnośląskiego, w której prowadzone jest leczenie dzieci z chorobami nowotworowymi i układu krwiotwórczego. Pracami Kliniki kieruje prof. dr hab. Alicja Chybicka.