We Wrocławiu powstają testy genetyczne na alzheimera

Prace nad nowatorskimi testami prowadzone są we Wrocławiu, a odpowiada za nie firma znajdująca się na Wrocławskim Parku Technologicznym – Amplicon oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Unikatowe testy genowe mają wykrywać ryzyko wystąpienia choroby otępiennej, czyli m.in. chorobę Alzheimera.
Amplicon Wrocław
Firma Amplicon znana jest z testów wykrywających choroby kleszczowe, a w czasach pandemii zajmuje się produkcją polskich testów na COVID-19. Działa już w branży biotechnologicznej 7 lat i zajmuje się analizą informacji genetycznych pod kątem wykorzystywania jej w medycynie, weterynarii oraz do monitorowania jakości produktów spożywczych i farmaceutycznych.
Dodatkowo prezes spółki jest laureatem „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.
Nowatorski test – szybki wynik
Amplicon podjął wyzwanie i pracuje nad stworzeniem jedynego takiego testu genowego, który będzie wykrywał m.in. chorobę Alzheimera. W Polsce nie ma takiego miejsca, w którym można by sprawdzić, czy pacjent ma predyspozycje do choroby otępiennej.
Diagnostyka chorób otępiennych to wyzwanie dla współczesnej medycyny. Podjęliśmy je i chcemy stworzyć test, którego brakuje dziś na rynku medycznym. W naszym kraju nie ma miejsca, w którym w przystępnej cenie, można wykonać kompleksowy test i po zbadaniu kilkudziesięciu polimorfizmów, sprawdzić, czy pacjent ma predyspozycje w kierunku choroby otępiennej.
informuje dr Janusz Piechota, prezes Amplicon
Aktualnie na rynku funkcjonują badania diagnostyczne oparte o technikę głębokiego sekwencjonowania NGS, która jest opłacalna tylko przy badaniu większej ilości próbek jednocześnie. Taka metoda wydłuża czas oczekiwania na wynik, a cena takiego testu to kilka tysięcy złotych.
Test genowy ma być o połowę tańszy, a na wynik będzie trzeba czekać tylko jeden dzień roboczy.
Prace nad testem mają zakończyć się w 2023 roku i wtedy też będzie on dostępny dla pacjentów. Badania opracowywane są w ramach projektu finansowanego z funduszy unijnych.