Miasto zbuduje kilkadziesiąt domków dla ptaków - Wroinfo.pl

Miasto zbuduje kilkadziesiąt domków dla ptaków

Zarząd Zasobów Komunalnych we Wrocławiu zbuduje 78 domków rekompensacyjnych dla jerzyków na Nadodrzu i Ołbinie. To jeden z najważniejszych gatunków zwierząt w walce z komarami.
Kamienica Wrocław
fot. Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

Miejskie ptaki

Jerzyki to ptaki, które na swój dom często wybierają duże miasta. W ciągu doby jerzyk potrafi zjeść nawet 20 tysięcy owadów, co sprawia, że dzięki tym ptakom między innymi słabiej odczuwamy letnie plagi komarów.

Naturalny pożeracz owadów jest też bardziej przyjazny środowisku. Dzięki niemu, nie musimy stosować tak często oprysków chemicznych.

Domki dla jerzyków

Miasto postanowiło zadbać o jerzyki. Dotychczas, ptaki te na własną rękę wiją gniazda w wysokich szczelinach budynków mieszkalnych we Wrocławiu. Najwięcej można było ich spotkać na Nadodrzu oraz Ołbinie, dlatego to właśnie tam powstaną domki dla tych pożytecznych ptaków.

Nowe domki powstaną przy kamienicach na ulicy Biskupa Tomasza Pierwszego oraz na ulicy Wyszyńskiego.

Ponieważ w tych kamienicach stwierdzono ślady ich obecności, Zarząd Zasobu Komunalnego zgodnie z decyzją środowiskową, przeprowadzi prace budowlane w ramach, których powstanie w sumie 78 domków rekompensacyjnych dla jerzyków na Nadodrzu i Ołbinie

Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy ZZK we Wrocławiu

Budowa domków dla ptaków zostanie ukończona w styczniu. Inwestycja będzie kosztować miasto około 78 tysięcy złotych.