MPK przygotowuje się do kolejnego remontu torowiska - Wroinfo.pl

MPK przygotowuje się do kolejnego remontu torowiska

Chodzi tutaj o jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych w centrum miasta - Plac Jana Pawła II. Remont torowiska podzielono na pięć etapów, tak aby nie sparaliżować ruchu tramwajowego.
fot. wroclaw.pl

Jaki jest stan torowiska na Placu Jana Pawła II chyba wie każdy. Narzekają na nie nie tylko motorniczy, ale także kierowcy samochodów osobowych. Zwrotnice są mocno zużyte, a w niektórych miejscach pękają szyny. Także krzyżownice wymagają już wymiany, a w wielu miejscach pojawiły się ubytki w nawierzchni.

Kilkukrotnie wykonywano w tym miejscu awaryjne prace naprawcze – wymiana zwrotnicy czy sterownika napędu zwrotnicy. Tym razem MPK poinformowało o kompleksowym remoncie torowiska, a prace skupią się na osiągnięciu bezpieczniejszego i spokojnego przejazdu pasażerów. Z remontu ucieszą się kierowcy, którzy nie będą już musieli się martwić o uszkodzenie swojego pojazdu, bowiem wykonawca wymieni także nawierzchnię.

Remont jednego z ważniejszych węzłów komunikacyjnych

Przez Plac Jana Pawła II przejeżdża łącznie 10 linii kolejowych – trzy od strony mostu Sikorskiego i siedem od ulicy Legnickiej.

Wykonawca inwestycji będzie miał 355 dni na wykonanie zadania (od dnia rozpoczęcia wykonywania robót budowlanych). Robotnicy mają rozpocząć prace remontowe podzielone na pięć etapów, tak aby nie sparaliżować ruchu tramwajowego, a pierwszy zaplanowano na wrzesień.

W pierwszej połowie lipca otworzono oferty przetargowe, do których zgłosiły się trzy firmy: Pro-Tra Building sp. z o.o. (ok. 7,9 mln zł brutto), TORHAMER sp. z o.o. (ok. 7,64 mln zł brutto) oraz Zakład Sieci i Zasilania sp. z o.o. (ok. 5,89 mln zł brutto). Natomiast MPK planuje przeznaczyć na remont około 5,88 mln złotych.

Harmonogram prac remontowych

  • wrzesień-23.10.2021 – wymiana rozjazdu od ul. Ruskiej i św. Mikołaja (Etap 1),
  • 6.11-14.01.2022 – wymiana rozjazdu od ul. Legnickiej (Etap 2),
  • 15.01.2022-25.03.2022 – wymiana skrzyżowania (Etap 3),
  • 26.03-20.05.2022 – wymiana rozjazdu od mostu Sikorskiego (Etap 4),
  • 21.05-08.07.2022 – wymiana rozjazdu od pl. Orląt Lwowskich (Etap 5).
>