Czy we Wrocławiu powstanie tramwaj wodny? Projekt coraz bliżej realizacji - Wroinfo.pl

Czy we Wrocławiu powstanie tramwaj wodny? Projekt coraz bliżej realizacji

W pomysł zaangażowanych jest dwanaście gmin i miast. Liderem projektu jest Wrocław. Tramwaj wodny może być atrakcyjnym środkiem transportu dla mieszkańców.
fot. wikimedia/ Dawid Galus

O pomyśle przywrócenia we Wrocławiu tramwaju wodnego wspomniał w 2019 roku prezydent Jacek Sutryk. Wówczas ogłosił rozpoczęcie prac nad studium wykonalności dla tego projektu, które miało ocenić obecny potencjał takiego projektu we Wrocławiu. 

Jedno studium wykonalności miało miejsce już w 2005 roku, ale nie doczekał się realizacji. Pomysł wrócił po tym, gdy na Odrze został przebudowany węzeł wodny. Technologie pozwalają też np. stworzyć przystanie, które umożliwią automatyczne dokowanie statków.

Takie rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w miastach takich jak Oslo czy Amsterdam, a w Polsce z tego środku transportu skorzystamy w Bydgoszczy czy Trójmieście.

Historia tramwaju wodnego

Do lat 50. XX wieku po Odrze kursowały tramwaje wodne. System ten był uzupełnieniem innych środków transportu. Małe statki pasażerskie regularnie pływały po wyznaczonych trasach, a mieszkańcy miasta chętnie korzystali z tego systemu. Użytkowane jednostki były statkami motorowymi, mieszczącymi maksymalnie od 50 do 60 osób.

Nowe tramwaje wodne

Szybkie statki pasażerskie miałby poruszać się na takich odcinkach, aby nie trzeba było ich śluzować. Wówczas wydłużyłoby to znacznie czas podróży. Miasto stawia na nowoczesne rozwiązania, dlatego nowe tramwaje wodne mają być z napędem ekologicznym lub hybrydowym. Podróż statkiem pasażerskim ma być tak atrakcyjna, jak podróż własnym samochodem osobowym. Przystanki mają powstać w pobliżu ważnych obiektów, osiedli lub blisko przystanków lądowej komunikacji. Dzięki temu możliwe będzie obywanie podróży łączonych.

Pierwsze założenia mówią np. o trasie z okolic jazu Opatowickiego do centrum (tzw. Górną Odrą Wrocławską), z ostatnim przystankiem przy gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego lub od śluzy Szczytniki (okolice mostu Zwierzynieckiego) tzw. Starą Odrą i kanałem Miejskim do Śluzy Miejskiej w okolice mostu Osobowickiego. Na mapie zaznaczono również trasę od mostów Pomorskich (Śluzy Mieszczańskiej) do zimowiska barek przy moście Milenijnym i dalej na Kozanów i Osobowice.

Realizacja projektu coraz bliżej

Głównym realizatorem projektu jest Wrocław, ale partnerstwo podpisali już szefowie dwunastu gmin: Obornik Śląskich, Czernicy, Malczyc, Środy Śląskiej, Siechnic, Oławy, Wołowa, Brzegu Dolnego, Miękini, Lubszy i Brzegu Opolskiego. Włodarze gmin złożyli wspólny podpis pod listem intencyjnym oraz złożyli wniosek w ramach Europejskiego Instrumentu Miejskiego (EUCF), wspierającego transformację energetyczną miast oraz pomagającego w pozyskiwaniu środków na realizację zadań na rzecz energii i klimatu.

W ramach EUCF można ubiegać się o 60 tys. euro dofinansowania oraz otrzymać pomoc ekspercką w ramach realizacji danego projektu.

W sprawie powstania tramwaju wodnego widać światełko w tunelu, jednak pozostanie nam jeszcze poczekać 3-4 lat na realizację jego projektu.

>