Panele słoneczne na budynku wrocławskiego MPK - Wroinfo.pl

Panele słoneczne na budynku wrocławskiego MPK

Na budynku zajezdni wrocławskiego przewoźnika, przy ul. Obornickiej zostało zamontowanych 135 paneli solarnych. 
Panele słoneczne na budynku wrocławskiego MPK
Panele fotowoltaiczne na dachu wrocławskiego MPK (fot. MPK)

Zamontowali 135 paneli słonecznych

W zajezdni na Obornickiej jest hala do codziennej obsługi autobusów i nowoczesna myjnia. Roczne zużycie prądu w budynku to 101 tys. kWh. Instalacja paneli fotowoltaicznych pozwoli na pokrycie połowy zapotrzebowania na prąd, co jak szacuje MPK, pozwoli na oszczędności 30 tysięcy złotych w skali roku. To oznacza, że instalacja warta ponad 200 tysięcy złotych zwróci się w około 8 lat. Wrocławski przewoźnik planuje uruchomienie podobnych instalacji na dachach swoich budynków w kolejnych latach.

Każdy nasz pracownik będzie mógł na bieżąco obserwować efekty, jakie daje ta inwestycja​.​ To dzięki specjalnemu wyświetlaczowi, który został zainstalowany w hali. Odlicza on m.in. zaoszczędzone pieniądze oraz pokazuje ile dwutlenku węgla i pyłów nie wyemitowaliśmy do atmosfery.

dodaje prezes MPK, Krzysztof Balawejder​.​

​Wrocławski przewoźnik chwali się także innymi proekologicznymi działaniami, do których należą:
– wymi​ana w 2020 roku​ 60 najstarszych autobusów na ​nowsze, spełniające najsurowsze normy spalania EURO6​,
– inwestycje w tabor nieemisyjny​ – z​akup 25 Moderusów Gamma z opcją dokupienia 21 sztuk oraz remont generalny 46 tramwajów,
– budowa na zajezdni Borek energooszczędnej i przyjaznej dla środowiska myjni dla tramwajów,
– przygotowania do zakupu autobusów elektrycznych oraz budowy kompletnej infrastruktury do ich ładowania (MPK stara się o pieniądze z Krajowego Plan Odbudowy oraz Regionalnego Programu Operacyjnego 2021-2027).