Wrocławskie tramwaje szykują się na upalne lato. Będzie klimatyzacja w Skodach - Wroinfo.pl

Wrocławskie tramwaje szykują się na upalne lato. Będzie klimatyzacja w Skodach

Kilka miesięcy temu we Wrocławiu zapadła decyzja dotycząca kapitalnego remontu starszych tramwajów. Zgodnie z założeniami, wszystkie 17 składów typu Skoda 16T wróci do miasta z klimatyzacją.

Zgodnie z podjętą przez miasto Wrocław decyzją o renowacji starszych tramwajów, kilkanaście Skód 16T trafiło do zakładu Saatz w Warszawie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w 2022 r. wrócą na wrocławskie torowiska.

Pierwotnie koszt ich naprawy miał wynieść 60 mln zł. Jednakże po podpisaniu aneksu do umowy, który dotyczy zamontowania klimatyzacji w 17 tramwajach, koszt renowacji będzie wyższy. Najprawdopodobniej będzie to około 6 mln zł więcej.

Prezes MPK Krzysztof Balawejder uspokaja, że pomimo naprawy tramwajów starego typu, uda się przebudować je w taki sposób, aby możliwe było podłączenie klimatyzacji.

Gdy wrócą do nas wyremontowane Skody i WrASy, już 60 proc. naszych tramwajów będzie miało klimatyzację – dodaje.

Wyprodukowane w Czechach Skody od 2006-2007 r. jeździły po wrocławskich torowiskach. Przez te kilkanaście lat każdy z tramwajów przejechał ok. 500-600 tys. km. Tym samym można stwierdzić, że zasłużyły na remont.

Po takim przebiegu każdy tramwaj potrzebuje generalnego remontu. Teraz ze Skody zostały wózki i pudło. Pojazdy zostaną odświeżone, pojawi się nowy design i oświetlenie. Pasażerowie będą zdziwieni, gdy na przystanek podjedzie niebieska Skoda. Zmieni się nie do poznania – mówił już w październiku Krzysztof Balawejder

MPK zapowiada, że pierwszą zmodernizowaną Skodą będziemy mogli się cieszyć już na początku 2021 r.

42 tramwaje w renowacji

Remonty 42 tramwajów to koszt około 141 mln zł. Tramwaje 205WrAs, które przebywają w obecnie w Poznaniu i Skody16T zyskają nie tylko nowy wygląd zewnętrzny, ale i wewnętrzny.

Początkowo klimatyzacja miała zostać zamontowana tylko w WrASach, ale ze względu na zastosowanie nowoczesnych, lekkich materiałów jest to możliwe także w Skodach.