ZOO we Wrocławiu ma nowego mieszkańca! - Wroinfo.pl

ZOO we Wrocławiu ma nowego mieszkańca!

We wrocławskim ogrodzie zoologicznym na świat przyszedł maleńki przedstawiciel gatunku gwanako, któremu nadano imię Mikołaj.
fot. ZOO Wrocław

“Amerykański wielbłąd”

Gwanako to daleki krewny lamy oraz alpaki. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie zamieszkuje głównie Andy oraz Patagonię. Gatunek ten określany jest mianem “wielbłąda z Ameryki Południowej”. Ze względu na surowe warunki życia w naturalnym środowisku, gwanako są wyjątkowo wytrzymałe, dzięki czemu polska zima nie stanowi dla nich zagrożenia.

Dorosłe gwanako potrafi biec z prędkością nawet 55 kilometrów na godzinę. Obecnie, w naturze przebywa około miliona osobników.

Prezent na mikołajki

Najmłodszy z nich przyszedł na świat 6 grudnia minionego roku. Ze względu na specyficzną datę narodzin, młody gwanako nazywa się Mikołaj.

Spodziewaliśmy się narodzin w pierwszych dniach grudnia, ale mikołajki to idealny dzień na przywitanie na świecie nowego, zdrowego i silnego samczyka. Matka od razu się nim zaopiekowała, a reszta stada zaakceptowała. Już w godzinę po narodzinach biegał i nawet próbował brykać. Na razie żywi się tylko mlekiem matki, ale już naśladuje dorosłe osobniki i próbuje skubać gałęzie, choć ich jeszcze nie je

Łukasz Karolik, opiekun zwierząt z Zoo Wrocław dla zoo.wroclaw.pl

Poza ogrodami zoologicznymi, gwanako żyją w ciężkich, brutalnych warunkach, gdzie często samce muszą walczyć między sobą o dominację.

Przykład takiej walki można zobaczyć na poniższym filmie: