Adam Zawada nie jest już Wiceprezydentem Wrocławia - Wroinfo.pl

Adam Zawada nie jest już Wiceprezydentem Wrocławia

Odwołanie wiceprezydenta to kolejny krok w reorganizacji koalicji rządzącej, którą Jacek Sutryk kontynuuje od czasu konfliktu z radnymi z Nowoczesnej.
fot. wroclaw.pl

Koniec koalicji z Nowoczesną?

Powołanie w 2018 roku Adama Zawady na stanowisko wiceprezydenta Wrocławia to część porozumienia między Jackiem Sutrykiem a klubem radnych Nowoczesna.

Na nieszczęście dla Zawady, w ostatnich miesiącach relacje między prezydentem a klubem .N pogorszyły się na tyle, że Sutryk zaczął reorganizować większość radnych wokół siebie.

Aby uniezależnić się od “Nowoczesnych”, Jacek Sutryk przeciągnął na swoją stronę trzech radnych Prawa i Sprawiedliwości i powołał nowy klub w radzie miasta, w skład którego weszli radni dotychczasowego Koalicyjnego Klubu Obywatelskiego oraz Sojuszu dla Wrocławia.

Kiedy stało się jasne, że Forum Jacka Sutryka utrzymuje samodzielną większość w radzie, utrata wpływów przez Nowoczesną była tylko kwestią czasu. O odwołaniu Adama Zawady poinformowało Radio Wrocław. Wcześniej jego rozstanie się z funkcją zapowiadał Tadeusz Grabarek, były radny .N, który w ostatnich dniach powołał do życia klub radnych Współczesny Wrocław.

Dzisiejszy poranek już nie taki mroźny i pewnie z tego powodu wróble za oknem ćwierkają, że w najbliższych dniach (może…

Posted by Tadeusz Grabarek on Tuesday, January 19, 2021

Co dalej?

Obecność w ratuszu Adama Zawady była jednym z najważniejszych aktywów politycznych Nowoczesnej od czasu kłótni z Sutrykiem. Teraz, kiedy .N straciła swojego wiceprezydenta, można mówić o prawdziwym wycięciu Nowoczesnej z rządzenia miastem.

Jak się jednak okazuje, pozornie słaba Nowoczesna być może nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Teraz kluczowe dla nich będzie dobre rozegranie możliwości płynących z powołania Współczesnego Wrocławia.

O tym, co może się kryć za nowym klubem Tadeusza Grabarka, pisaliśmy na naszym portalu: