Zmarł Kardynał Henryk Gulbinowicz - Wroinfo.pl

Zmarł Kardynał Henryk Gulbinowicz

W wieku 97 lat zmarł Kardynał Henryk Gulbinowicz. Były metropolita wrocławski został w listopadzie tego roku uznany winnym molestowania seksualnego oraz ukrywania podobnych aktów. Według decyzji Watykanu, zmarły hierarcha nie będzie mógł zostać pochowany w katedrze.
rmf24.pl

Henryk Gulbinowicz w latach 1976–2004 pełnił funkcję metropolity wrocławskiego. Od 1985 nosił tytuł kardynała. Kapłan od dłuższego czasu był w bardzo złym stanie zdrowotnym. Według informacji podanych przez kurię, hierarcha przed śmiercią został zapoznany z decyzjami Watykanu w jego sprawie. Przypomnijmy – w ramach zakończonego śledztwa kanonicznego, kardynał dostał zakaz korzystania z insygniów biskupich, zakaz uczestniczenia w jakiekolwiek celebracji czy spotkaniu publicznym, pozbawienie prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze, oraz nakaz wpłacenia właściwej sumy pieniędzy na konto Fundacji św. Józefa – organizacji powołanej do wspierania kościoła w działaniach na rzecz ofiar nadużyć seksualnych. Nie wiadomo, jak poważny wpływ na samopoczucie księdza miały wiadomości ze Stolicy Apostolskiej.

Henryk Gulbinowicz nosił również tytuł honorowego obywatela miasta Wrocław. Wyrok w jego sprawie otworzył dyskusję na temat odebrania tego tytułu. Sprawę poparł między innymi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

>