Mural upamiętniający protesty Białorusinek już jest! - Wroinfo.pl

Mural upamiętniający protesty Białorusinek już jest!

We Wrocławiu na budynku przy ul. Legnickiej 64 pojawił się nowy mural na znak solidarności z Białorusinkami i Białorusinami.
facebook.com/ Parlament Europejski – Biuro we Wrocławiu

Nowy mural, który pojawił się na elewacji kamienicy przy ul. Legnickiej 64 to upamiętnienie przyznania nagrody Sacharowa dla białoruskiej opozycji oraz znak, że Wrocław i Unia Europejska stoją za Białorusią murem.

Mural upamiętniający protesty Białorusinek

Z inicjatywy Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu przy wsparciu Wrocławia podjęto decyzję o uhonorowaniu demokratycznej opozycji na Białorusi. Nowy mural miał być początkowo zlokalizowany przy skrzyżowaniu ul. Wyszyńskiego z Sienkiewicza i zastąpić jeden z najstarszych wrocławskich malowideł. Jednak po proteście mieszkańców, miasto podjęło decyzję o odświeżeniu elewacji i stworzeniu przestrzeni dla nowego dzieła przy ul. Legnickiej 64.

Autorką projektu nowego muralu jest białoruska artystka Anna Redko. Za wykonanie malowidła odpowiedzialni byli Maria Dakarewicz i Dominik Dziedzina.

Kobieca postać, która widnieje na elewacji prezentuje niezłomność i ogromną determinację, ale przy tym bohaterka ma spokojny wyraz twarzy. To nawiązanie do białoruskich demonstracji, które trwają nieprzerwanie od 200 dni i mają charakter pokojowy.

Nagranie muralu poniżej:

Mamy dla Was wspaniałą wiadomość! Mural upamiętniający przyznanie przez Parlament Europejski Nagrody im. Sacharowa…

Posted by Parlament Europejski – Biuro we Wrocławiu on Monday, March 29, 2021

Do oficjalnego odsłonięcia muralu ma dojść 30 marca. Przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa, zostanie zorganizowane tam kameralne spotkanie wrocławskiej społeczności białoruskiej. 

Nagroda im. Sacharowa dla białoruskiej opozycji

W 2000 r. Parlament Europejski w geście solidarności z obywatelskim, prodemokratycznym zrywem na Białorusi, uhonorował tamtejszą, demokratyczną opozycję Nagrodą im. Sacharowa za Wolność Myśli. Jest to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Unię Europejską za działania na rzecz praw człowieka.