Wrocław mówi: "Nie dla legalizacji przemocy!" - Wroinfo.pl

Wrocław mówi: “Nie dla legalizacji przemocy!”

Wczoraj w Sejmie miało miejsce pierwsze czytanie projektu ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender". Ultrakonserwatywne organizacje postulują wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej i wprowadzenie międzynarodowej Konwencji o prawach rodziny. Wrocławianie w ramach sprzeciwu wyszli wczoraj na ulicę.
facebook.com/Strajk Kobiet Wrocław

“Tak dla rodziny, nie dla gender” to nowy projekt obywatelski pod patronatem Ordo Iuris i Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego Marka Jurka. Zakłada on wypowiedzenie przez Polskę tzw. konwencji antyprzemocowej oraz stworzenie międzynarodowego dokumentu o prawach rodziny.

Więcej na temat projektu pisał portal NoweMediu.pl:

“Nie dla legalizacji przemocy”

17 marca, czyli w dniu w którym Sejm zaczął procedować projekt ustawy “Tak dla rodziny, nie dla gender” na ulicę wyszli obywatele, aby bronić przed przemocą ze względu na płeć:

W środę 17 marca, Sejm zacznie procedować projekt ustawy „Tak dla rodziny, nie dla gender”, który zakłada wypowiedzenie przez Polskę Konwencji Antyprzemocowej. Tej, która broni kobiety przed przemocą ze względu na płeć. Jednak fundamentaliści spod znaku Ordo Iuris uważają że kobietom w Polsce taka ochrona nie jest potrzebna. Że żona, kobieta ma cierpieć w imię dobra rodziny. I że przecież pierwsze pobicie, nie jest przemocą. Nie zgadzam się na to. Dlatego protestujemy. Widzimy się w środę o 18 na placu Dominikańskim.

Wrocławska manifestacja rozpoczęła się na placu Dominikańskim o godzinie 18:00. Początkowo na proteście pojawiło się kilkadziesiąt osób i drugie tyle funkcjonariuszy policji. Około 15 min. później protestujący zaczęli przemieszczać się wzdłuż ul. Oławskiej i Kazimierza Wielkiego w kierunku Rynku. Członków manifestacji regularnie przybywało.

Radiowozy zastawiły przejście przez ul. Kazimierza Wielkiego. Automatycznie demonstranci skręcili w ul. Łaciarską i nie zaprzestali strajkowania. Przy skrzyżowaniu z ul. Wita Stwosza policja postawiła kolejną blokadę, więc uczestnicy protestu poszli w kierunku placu Dominikańskiego.

Kolejne zatrzymania policji

Około godziny 18:30 pod Galerią Dominikańską z radiowozów wysiedli policjanci z zamiarem zatrzymania manifestujących. Mundurowym udało się zagrodzić drogę uczestnikom protestu i częściowo rozbić marsz.

Zatrzymano jedną osobę i wsadzono do radiowozu. Pomimo, że tłum skandował “wypuście go!” i “to jest protest pokojowy!” chłopak został wywieziony. Jak wynika z ustaleń Wyborczej 15-letni Bartek trafił na Komisariat Policji Wrocław-Stare Miasto przy ul. Trzemeskiej.

Około 19:00 policjanci utworzyli żywy mur wzdłuż przejścia dla pieszych pomiędzy Galerią Dominikańską a placem budowy. Chwilę później zatrzymano kolejną osobę – Dawid został rzucony na jezdnię i otoczony przez policjantów. Chwilę później zaprowadzono go do radiowozu i wywieziono na komisariat przy ul. Trzemeskiej.

Policja ze strajku na strajk robi się coraz bardziej agresywna. Dowodem na to są m.in. ostatnie zachowania funkcjonariuszy podczas manifestacji z okazji Strajku Kobiet. Więcej poniżej: