Wrocław dołącza do akcji "Na Niebiesko dla Autyzmu" - Wroinfo.pl

Wrocław dołącza do akcji “Na Niebiesko dla Autyzmu”

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - na znak solidarności z osobami autystycznymi wiele wrocławskich budynków i instytucji ponownie podświetli się na niebiesko.

W tym roku w akcji Na Niebiesko dla Autyzmu dołączą m.in.: Stadion Wrocław, Hydropolis, Kino Nowe Horyzonty, wrocławskie MPK, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Dolnośląski Urząd Marszałkowski, kluby sportowe Gwardia Wrocław oraz Panthers Wrocław, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet SWPS Wrocław. 

We wrocławskiej komunikacji miejskiej będzie wyświetlany krótki filmik o osobach ze spektrum autyzmu, którego twórczyniami są studentki terapii zajęciowej Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz wolontariuszki fundacji „Potrafię Pomóc” – Wiktoria Nosewicz i Agata Golanowska.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiło w 2007 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru, chcąc zwrócić uwagę na dyskryminację osób dotkniętych autyzmem. W Polsce co roku Fundacja JiM organizuje akcję Polska na Niebiesko.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce żyje 400 tys. osób dotkniętych autyzmem. Autyzm jest wśród nas i dotyczy także najbliższych, którzy na co dzień żyją z osobami autystycznymi. Tak więc łącznie w Polsce jest takich ludzi aż 3 miliony.

Pamiętaj, że autyzm nie jest chorobą! To zaburzenia rozwoju mózgu, charakteryzujące się upośledzeniem relacji społecznych.

Wrocław na niebiesko

Organizatorom kwietniowej akcji „Na Niebiesko dla Autyzmu” zależy, by jak najwięcej ludzi poznało sposób funkcjonowania i myślenia osób ze spektrum autyzmu. 

Wrocław jak co roku dołącza do inicjatywy, która ma na celu zwiększenie świadomości na temat autyzmu:

Jak co roku dołączamy do akcji, podświetlając membranę stadionu na niebiesko. Rozświetlimy ją na kilka godzin, rozpoczynając od wczesnych godzinach wieczornych, żeby efekt naszej akcji był jak najbardziej widoczny.

mówi Kacper Cecota, rzecznik prasowy Stadionu Wrocław.

Organizatorzy zachęcają również do wrzucania na swoje portale społecznościowe zdjęcia z niebieskim kolorem w roli głównej.

Konsekwencja, skrupulatność, doskonała pamięć. To tylko niektóre z wielu wyjątkowych cech, jakie posiadają osoby ze spektrum autyzmu. Ich niebywałe umiejętności mogą sprawdzić się świetnie chociażby w branży IT. Celem tej akcji „Na Niebiesko dla Autyzmu” jest zwiększenie świadomości na temat autyzmu wśród ogólnej społeczności, ale przede wszystkim wśród pracodawców.

Opowiada Karolina Zych, koordynatorka akcji „Na Niebiesko dla Autyzmu”.