Wkrótce rozpoczną się prace nad budową Alei Wielkiej Wyspy. Jest pozwolenie! - Wroinfo.pl

Wkrótce rozpoczną się prace nad budową Alei Wielkiej Wyspy. Jest pozwolenie!

tuwroclaw.com

Prawie dwa lata temu miasto podpisało umowę z konsorcjum firm Banimex i Azi-Bud dotyczącą budowy Alei Wielkiej Wyspy, która połączy ul. Krakowską z ul. Mickiewicza. Dopiero we wrześniu udało się uzyskać decyzję ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) i rozpocząć proces przejęcia działek przez wykonawcę. Termin rozpoczęcia prac budowlanych ma zostać ogłoszony w najbliższym czasie.

Krzysztof Świercz, Rzecznik Wrocławskich Inwestycji podkreśla, że:

Uzyskana decyzja ZRID ma rygor natychmiastowej wykonalności. Wykonawca od dłuższego czasu jest gotowy do realizacji inwestycji, ale dopiero teraz mógł rozpocząć proces przejmowania działek od różnych jednostek i podmiotów. Po przekazaniu terenu i przygotowania bazy budowy ruszą pierwsze prace.

Nowa trasa będzie jednojezdniowa i połączy ulice Mickiewicza oraz Krakowską, krzyżując się z Olszewskiego i Dembowskiego. W okolicach skrzyżowań przewidziane są dodatkowe pasy do skręcania. Zostanie rozbudowany wiadukt nad ul. Krakowską oraz zbudowany nowy nad ulicą Wilczą, Międzyrzecką, Wittiga. Planuje się wybudować dwa mosty: nad Oławą o długości ponad 350 m oraz Odrą – 700 m. Ponadto powstanie około 12,5 km chodników, 9,5 km dróg rowerowych oraz 3,4 km drogi. Zostaną tam wprowadzone ograniczenia w tonażu samochodów ciężarowych. Infrastruktura dla komunikacji miejskiej m.in. buspas czy torowisko, nie zostały przewidziane.

tuwroclaw.com

Banimex i Azi-Bud na realizację zlecenia mają 26 miesięcy z wyłączeniem okresu dwóch miesięcy zimowych, jeśli warunki atmosferyczne byłyby niekorzystne. Efektów prac możemy się spodziewać najwcześniej pod koniec 2020 r.

Aleja Wielkiej Wyspy jest najbardziej wyczekiwaną miejską inwestycją we Wrocławiu. Jednakże mieszkańcy Wielkiej Wyspy zrzeszeni w stowarzyszeniach Akcja Park Szczytnicki i Przyjazna Wyspa, przez lata blokowali budowę Alei. Aktywiści obawiali się, że budowa drogi i mostu będzie szkodliwa dla parku oraz Hali Stulecia. Miasto uspokaja jednak, że takiego ryzyka nie ma, a budowa AWW usprawni komunikację między różnymi częściami miasta, a tym samym wpłynie na rozładowanie korków.