Nowa mieszkanka we wrocławskim zoo. Poznajcie żyrafę Inuki - Wroinfo.pl

Nowa mieszkanka we wrocławskim zoo. Poznajcie żyrafę Inuki

Wrocławskie zoo ma coraz więcej mieszkańców. Niedawno na świat przyszła żyrafa siatkowana. W okolicach świąt wielkanocnych będzie można ją zobaczyć na wybiegu Sawanny.
wroclaw.pl

Żyrafa Inuki przyszła na świat 4 marca 2021 roku dokładnie o 7.47. Opiekunowie zgodnie stwierdzili, że nowonarodzone zwierzę to samica. To żyrafa z gatunku siatkowanej, córka Imary i Rafikiego.

Nowa mieszkanka wrocławskiego zoo otrzymała imię zaczynające się od pierwszej litery imienia matki. Zgodnie z tradycją nazewnictwo wszystkich żyraf pochodzi z języka suahili, którym posługują się mieszkańcy terenów w Afryce. Właśnie z tych rejonów świata pochodzi żyrafa siatkowana. Inuka oznacza zapach.

Wszystkie nasze żyrafy mają imiona, które pochodzą z języka suahili, którym posługują się mieszkańcy terenów w Afryce, gdzie występuje ten gatunek. Imara oznacza „odwagę”, Rafiki „przyjaciela”, Shani „szkarłatną”,a Nala „podarek”. Imię Inuki wymyślili koledzy – Robert i Artur, którzy obserwowali kondycję i zachowanie żyrafki po jej narodzinach.

Mówiła Agnieszka Chałupka, opiekun zwierząt z wrocławskiego zoo.

Inuka w dniu narodzin mierzyła około 1,80 m i ważyła około 50 kg. Żyrafa rośnie bardzo szybko, bo już teraz osiąga 2 metry.

Nie taka mała… w ZOO Wrocław przyszła na świat żyrafa!

🦒NOWA MIESZKANKA ZOO🦒Poznajcie INUKI, córkę Imary i Rafiki 👶Mała (nie taka znowu mała, przy porodzie mierzyła 1,8 m) przyszła na świat 4 marca 😍 To dla nas wielka radość 👉 żyrafy siatkowane są gatunkiem zagrożonym wiginięciem, a ich liczebność w środowisku naturalnym spada z roku na rok ⬇O ile będzie ładna pogoda, czyli na przykład dzisiaj, będziecie mogli ją ZOObaczyć na własne oczy na przedwybiegu 😍👀Więcej o Inuki przeczytacie na naszej stronie www 👉 https://bit.ly/3lQeQJ4

Posted by ZOO Wrocław on Friday, March 26, 2021

Gatunek zagrożony zagrożenia wymarciem w stanie dzikim

Żyrafa siatkowana występuje w Afryce, południowej Etiopii, południowo-zachodniej Somalii i północnej Kenii. Wyróżniającą cechą tego gatunku są właśnie łaty, bo nie ma dwóch takich żyraf, które miałyby taki sam wzór.

Według Czerwonej Listy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody żyrafa siatkowana zaliczana jest do kategorii VU, co oznacza wysoki poziom zagrożenia wymarciem w stanie dzikim. Badania wykazały, że w naturze występuje tylko 4 tys. osobników, a jeszcze 25 lat temu żyło ich 28 tys.