Jacek Sutryk powołuje prezydencki klub radnych - Wroinfo.pl

Jacek Sutryk powołuje prezydencki klub radnych

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Jacek Sutryk ogłosił powstanie prezydenckiego klubu w Radzie Miejskiej Wrocławia. W skład wejdzie 19 radnych.
fot. facebook.com | Ewa Wolak

Przegrupowanie koalicji

O planach utworzenia prezydenckiego klubu radnych Jacek Sutryk donosił już w grudniu minionego roku. Wszystko zaczęło się od konfliktu z klubem radnych Nowoczesnej wokół budżetu miasta na nowy rok. Pat w sprawie poprawek radnych .N był najpoważniejszym zagrożeniem dla Jacka Sutryka od kiedy rządzi on Wrocławiem. Nowoczesna zapowiadała wyjście z koalicji rządzącej, na co tylko czekali radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy byli gotowi wnioskować o odwołanie prezydenta Wrocławia.

Nic dziwnego, że urzędujący prezydent zaczął szukać nowych sposobów na utrzymanie koalicji. Ostatecznie, budżet został uchwalony z poparciem radnych Nowoczesnej oraz trzech radnych Prawa i Sprawiedliwości. Mimo to, napięta atmosfera przed głosowaniem była jasnym sygnałem dla Sutryka, że jeżeli chce utrzymać większość w radzie, musi się przegrupować.

Forum Jacka Sutryka

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Wczoraj wieczorem prezydent Wrocławia ogłosił powstanie Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa. W skład klubu wejdą dotychczasowi radni Koalicyjnego Klubu Obywatelskiego, Sojuszu dla Wrocławia oraz trzech ex-radnych PiSu, którzy zostali wyrzuceni z klubu za poparcie nowego budżetu. W składzie nowego klubu zabraknie Michała Górskiego, dotychczasowego sekretarza KKO.

Nowym przewodniczącym został Jarosław Krauze, który wcześniej przewodził Sojuszowi dla Wrocławia. W prezydium klubu znaleźli się przedstawiciele wszystkich formacji założycielskich. W nowym klubie będzie aż 5 wiceprzewodniczących: Ewa Wolak (KKO), Agnieszka Rybczak (KKO), Andrzej Puzio (KKO), Dominik Kłosowski (SDW) i Mirosław Lach (ex-PiS). Skład uzupełnia sekretarz klubu, Michał Młyńczak (KKO).

Skład nowego klubu Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa

 1. Krauze Jarosław (SDW) – Przewodniczący
 2. Wolak Ewa (KKO) – Wiceprzewodnicząca
 3. Rybczak Agnieszka (KKO) – Wiceprzewodnicząca
 4. Puzio Andrzej (KKO) – Wiceprzewodniczący
 5. Kłosowski Dominik (SDW) – Wiceprzewodniczący
 6. Lach Mirosław (ex-PiS) – Wiceprzewodniczący
 7. Młyńczak Michał (KKO) – Sekretarz
 8. Aniszczyk Bohdan (SDW)
 9. Charłampowicz Jarosław (KKO)
 10. Ciążyński Bartłomiej (SDW)
 11. Cyrul Czesław (SDW)
 12. Gwadera – Urlep Agata (KKO)
 13. Karpiński Paweł (KKO)
 14. Kozłowska Marta (KKO)
 15. Motyka Tomasz (SDW)
 16. Piechel Michał (ex-PiS)
 17. Skuła Edyta (KKO)
 18. Skoczylas Jerzy (ex-PiS)
 19. Zieliński Maciej (KKO)

Forum będzie liczyć 19 radnych, a to oznacza że posiada samodzielną większość w 37-osobowej radzie.

>