Sutryk kontra Nowoczesna! Pat wokół budżetu miasta - Wroinfo.pl

Sutryk kontra Nowoczesna! Pat wokół budżetu miasta

Radni z klubu Nowoczesnej zapowiadają głosy przeciwko budżetowi miasta, jeżeli Prezydent Sutryk nie uwzględni ich poprawek do budżetu. Jak zakończy się ta sprawa?
Jacek Sutryk
fot. Wprost

Konflikt wokół poprawek

Klub Radnych Nowoczesnej do nowego budżetu zgłosił 44 poprawki. Dotyczą one między innymi renowacji chodników, programów socjalnych czy rozbudowy ośrodków oświaty. Jak na razie, Prezydent Wrocławia nie zamierza uwzględniać poprawek klubu, z którym tworzy koalicję rządzącą. Według Sutryka, obecny kształt budżetu był konsultowany z koalicjantami i powstał w takiej formie, aby móc bezpiecznie zapewnić “przejście” przez najbliższy rok.

Ten kształt nie podoba się radnym z Nowoczesnej, którzy twardo stoją przy swoim. Koalicjanci postawili sprawę jasno – jeżeli Jacek Sutryk nie uwzględni poprawek, radni nie poprą planowanego, na przyszły, rok budżetu.

Czy Jacek Sutryk zostanie odwołany?

Sprawie z zaciekawieniem przyglądają się radni Prawa i Sprawiedliwości. Ze strony ich klubu padły już deklaracje wystosowania wniosku o odwołanie Sutryka z funkcji Prezydenta, o ile Nowoczesna wyłamie się z koalicji rządzącej. Jeżeli dotychczasowi koalicjanci staną się trwałą opozycją, możliwe będzie zdobycie w radzie większości, która zablokowałaby udzielenie Sutrykowi absolutorium.

Dutkiewicz wraca do gry

Spór Nowoczesnej z Jackiem Sutrykiem ma jeszcze jeden wymiar. Radni z Nowoczesnej od pewnego czasu współtworzą ruch Nowa Nadzieja. Główną twarzą nowego stowarzyszenia jest poprzednik Sutryka, Rafał Dutkiewicz.

Nowa Nadzieja to projekt wymierzony głównie w konkurencję dla koalicji rządzącej w sejmiku wojewódzkim, gdzie rządzi Prawo i Sprawiedliwość razem z Bezpartyjnymi Samorządowcami.

Jak nowy sojusz wpłynie na działania Nowoczesnej w radzie miasta? Czy pat wokół budżetu to gra na zwiększenie wpływów tego klubu w mieście?

Dowiemy się tego już w najbliższy czwartek, bo to właśnie wtedy odbędzie się głosowanie w sprawie budżetu.